Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Δίκαιη ήττα στα Γιαννιτσά

Εμφάνιση κατώτερη των προσδοκιών και δίκαιη ήττα για την ΑΕΛ στα Γιαννιτσά, 2-0 από την γηπεδούχο Αναγέννηση. Κακή στην ανασταλτική της λειτουργία και φτωχή επιθετικά η ΑΕΛ δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, ενώ αντίθετα επέτρεψε στον αντίπαλό της να απειλεί διαρκώς την εστία της ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το οξύμωρο, ωστόσο, είναι ότι το ματς κρίθηκε στο β’ ημίχρονο όταν η ΑΕΛ βελτίωσε αρκετά το αμυντικό κομμάτι. Παρόλα αυτά μια κακή εκτίμηση του Γιώτα στο 74’, έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πάρουν προβάδισμα με πέναλτι. Το ματς κρίθηκε οριστικά στις καθυστερήσεις όταν οι «βυσσινί» προωθήθηκαν μαζικά για να κυνηγήσουν την ισοφάριση ρισκάροντας στα μετόπισθεν. Σε μια από τις αντεπιθέσεις τα Γιαννιτσά έκαναν το 2-0 με τον Φελίπε και ουσιαστικά «τελείωσαν» το παιχνίδι.

Οι φάσεις του αγώνα

9ο: Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ωραία μπαλιά του Πόνσε στον Ζεκίνια, ο Πορτογάλος προσποιείται στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, σουτάρει, αλλά μπλοκάρει ο Λαμπάκης.

18ο: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Σκόνδρα, η μπάλα φεύγει άουτ.

20ο: Καλή στιγμή για την Αναγέννηση, το σουτ του Φάμπιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνάει άουτ.

27ο: Ευκαιρία για τα Γιαννιτσά, η προβολή του Σπαθάρα μετά από κόρνερ περνάει άουτ.

29ο: Σε ετοιμότητα ο Σέρεμετ μπλοκάρει μακρινό σουτ του Φελίπε.

35ο: Καλή στιγμή για τη γηπεδούχο Αναγέννηση με την κεφαλιά του Σερέτη να περνάει άουτ.

38ο: Ευκαιρία για την ομάδα των Γιαννιτσών, η κοντινή κεφαλιά του Φελίπε φεύγει λίγο άουτ.

40ο: Γύρισμα του Ζεκίνια, σουτ του Τσιμπάμπα από το ύψος του πέναλτι, μπλοκάρει ο Λαμπάκης.

44ο: Σωτήρια διπλή επέμβαση του Σέρεμετ σε φάουλ του Ιορδανίδη και σουτ του Φάμπιο.

45ο: Νέα ευκαιρία για την Αναγέννηση, η εξ επαφής προβολή του Στεφανίδη περνάει άουτ.

53ο: Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ζουρούδης σπάει τη μπάλα στον Πόνσε, ο Αργεντινός σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

62ο: Ανατροπή του Πόνσε στο όριο της περιοχής, ο διαιτητής δείχνει κόρνερ.

71ο: Με έγκαιρη έξοδο ο Σέρεμετ μπλοκάρει προ του Στεφανίδη.

74ο: Ο Γιώτας υποπίπτει σε πέναλτι ανατρέποντας  τον Φελίπε.

75ο: 1-0 ο Ιορδανίδης ευστοχεί.

79ο: Σουτ του Ζεκίνια, η πορεία της μπάλας αλλοιώνεται από χέρι αμυντικού της Αναγέννησης και καταλήγει στα χέρια του Λαμπάκη. Ο διαιτητής δίνει συνέχεια στον αγώνα.

90ο+3ο: 2-0 για τα Γιαννιτσά στην αντεπίθεση με γκολ του Φελίπε.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Καρπαθάκης, Σερέτης, Φελίπε (90+5’ Σιδηρόπουλος), Σπαθάρας, Καρακάσογλου, Ιορδανίδης, Στεφανίδης, Τσιάμης, Κυριακίδης, Φάμπιο.

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Γιώτας (78’ Γιώτας), Παγώνης, Καρανίκας, Νεμπεγλέρας, Πόνσε (64’ Μάγγος), Δεινόπαπας, Ζεκίνια, Τσιμπάμπα (46’ Ζουρούδης).